- VYMĚŘENÍ. Použijte metr, laser, tužku, provázek, kružítko.
- PŘÍPRAVA STĚNY A STROPU PŘED MONTÁŽÍ. Podklad stěn a stropů musí být pevný, nosný a zbavený prachu. V případě že místo je již několikrát malováno, oškrábejte starou malbu. Lepené plochy stěny či stropu zdrsněte ocelových kartáčem nebo zalamovacím nožíkem udělejte křížky. To samé proveďte i na sádrových rozetách nebo dekoracích. Vše omyjte namočenou houbou. Omytí je důležité nejen k vůli odstranění prachu, ale také proto, aby lepící materiál zasychal rovnoměrně a tím dosáhl lepších pevnostních vlastností.
- ZPRACOVÁNÍ LEPIDLA. Do misky na sádru nalijeme vodu a přisypáváme sádrové lepidlo, až do plného zasypání hladiny. Zasypanou směs necháme 3 až 5 minut odstát a pak zvolna zamícháme. Doba zpracování je 45 až 60 minut. NEPOUŽÍVEJTE ELEKTRICKÉ MÍCHADLO!!!! NIKDY NESYPTE SUCHOU SMĚS A NELIJTE VODU DO ZAMÍCHANÉHO LEPIDLA.
- LEPENÍ SÁDROVÉ STROPNÍ ROZETY. Vyměřte. Připravte povrch stropu i rozety. Do středu sádrové rozety vyvrtejte díru dostatečně velkou pro hák a kabel. Namíchejte lepidlo do kašovité konzistence a špachtlí ho naneste na lepenou plochu sádrové rozety. Stropní rozetu přilepte a jemnými pohyby do stran a mírným tlakem vytlačte přebytečné lepidlo. Zajistěte sádrovou rozetu nejlépe zatloukací hmoždinkou skrze rozetu. Lepidlo zamázněte prstem okolo sádrové rozety, nechejte mírně zavadnout a pak špachtlí a následně namočenou houbou začistěte. Větší stropní rozety přišroubujte skrze rozetu do stropu v několika bodech.
- TO NEJLEPŠÍ NA KONEC:-) Sádrové rozety natřete malířskou penetrací, ale ne moc silnou ať se nelesknou a pak je natřete řídkou kvalitní malířskou barvou.
Novinky
Montážní postup pro lepení sádrových rozet a dekorací.
Montážní postup pro lepení sádrových lišt.
- VYMĚŘENÍ. Použijte metr, laser, tužku, ale nejvíc se osvědčí tzv. brnkačka
- PŘÍPRAVA STĚNY A STROPU PŘED MONTÁŽÍ. Podklad stěn a stropů musí být pevný, nosný a zbavený prachu. V případě že místo je již několikrát malováno, oškrábejte starou malbu. Lepené plochy stěny či stropu zdrsněte ocelových kartáčem nebo zalamovacím nožíkem udělejte křížky. To samé proveďte i na sádrových lištách. Vše omyjte namočenou houbou. Omytí je důležité nejen k vůli odstranění prachu, ale také proto, aby lepící materiál zasychal rovnoměrně a tím dosáhl lepších pevnostních vlastností.
- ZPRACOVÁNÍ LEPIDLA. Do misky na sádru nalijeme vodu a přisypáváme sádrové lepidlo, až do plného zasypání hladiny. Zasypanou směs necháme 3 až 5 minut odstát a pak zvolna zamícháme. Doba zpracování je 45 až 60 minut. NEPOUŽÍVEJTE ELEKTRICKÉ MÍCHADLO!!!! NIKDY NESYPTE SUCHOU SMĚS A NELIJTE VODU DO ZAMÍCHANÉHO LEPIDLA.
- LEPENÍ SÁDROVÉ ROHOVÉ LIŠTY. Vyměřte. Připravte povrch stěny, stropu i lišty. Namíchejte lepidlo do kašovité konzistence a špachtlí ho naneste na lepenou plochu rohové sádrové lišty. Lištu přilepte a jemnými pohyby do stran a mírným tlakem vytlačte přebytečné lepidlo. Zajistěte sádrovou lištu hřebíky(mimo lištu) nejprve na stěně a pak zajistěte hřebíkem sádrovou stropní lištu proti překlopení i na stropě. Lepidlo zamázněte prstem podél sádrové lišty, nechte mírně zavadnou a pak špachtlí a následně namočenou houbou začistěte podélný spoj a i rohovou lištu. Větší stropní lišty přišroubujte skrze lištu do stěny či stropu.
- Do příčných spojů které úhlujte pokosnicí dávejte dostatek lepidla, které pak z povrchu začistěte mokrou houbou. Po dokonalém zaschnutí spoje přetmelte sádrovým tmelem(ne ty rohové vnitřní) a následně vybruste a vytvarujte smirkovým papírem hrubost 150.
- TO NEJLEPŠÍ NA KONEC:-) Sádrové fabiony natřete malířskou penetrací, ale ne moc silnou ať se nelesknou a pak je natřete řídkou kvalitní malířskou barvou.